Nagła awaria na drodze, gdzieś pośrodku niczego to koszmar wielu kierowców. Co zrobić, gdy zamiast cieszyć się osiągnięciem celu podróży, będziemy zmagać się z uszkodzonym samochodem? Warto pamiętać, że w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji możemy liczyć na pomoc drogową. O tym, jakie usługi świadczą firmy z branży pomocy drogowej, przeczytasz w dalszej części tekstu.

Pomoc drogowa TIR, autobusy, samochody ciężarowe

Co zrobić, gdy spotka nas niespodziewana awaria?

Wielu kierowców w momencie, gdy napotka ich niespodziewana sytuacja, dosłownie traci głowę i w stresie zupełnie nie wie, jak się zachować. Pamiętajmy jednak, że znajdujemy się na drodze, a więc na naszych barkach spoczywa dbałość o bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale i innych uczestników ruchu. Jeżeli nasz pojazd ulegnie awarii, to postarajmy się zjechać na bok, tak by nie blokować drogi. Najlepiej, jeśli uda się dotrzeć na parking. Jeżeli nie, zjedźmy na pobocze, jak najdalej od mijających nas pojazdów. Wówczas musimy pamiętać o dwóch obowiązkowych czynnościach, którymi są:

  • włączenie świateł awaryjnych oraz pozycyjnych,
  • ustawienie trójkąta ostrzegawczego w odpowiedniej odległości za samochodem.

Mobilny serwis, czyli naprawa w trasie

Wbrew pozorom w dzisiejszych czasach nagła awaria, która spotka nas w trasie, nie musi wcale oznaczać konieczności holowania pojazdu do warsztatu. Takie rozwiązanie od zawsze wiązało się ze stratą czasu i sporymi kosztami, zwłaszcza gdy od najbliższego serwisu dzieliło nas wiele kilometrów. Obecnie w trudnych sytuacjach możemy liczyć na pomoc mobilnych mechaników. Są to specjaliści, którzy zajmują się naprawą samochodów w trasie, chociażby nawet na parkingu. Dzięki bogatemu zasobowi sprzętu oraz narzędzi, z łatwością są w stanie zdiagnozować awarię oraz usunąć ją na miejscu. Doświadczeni mechanicy nie ograniczają swoich usług jedynie do samochodów osobowych. W ich ofercie znajduje się bowiem także mobilny serwis TIR, autokarów, jak i maszyn budowlanych oraz rolniczych.

Holowanie samochodów na lawecie przez pomoc drogową

Holowanie pojazdów

Z tego względu, dla bezpieczeństwa własnego oraz innych kierowców, warto skorzystać z pomocy drogowej, która zabierze samochód do warsztatu przy pomocy holownika. Ta metoda gwarantuje również, że samochód nie ulegnie uszkodzeniu. Solidne firmy, świadczące usługi pomocy drogowej posiadają bogatą flotę pojazdów, dzięki której mogą holować także większe pojazdy. Przykładem może być firma, której usługi obejmują transport autobusów we Wrocławiu, o której więcej informacji można znaleźć pod adresem: https://www.pomocdrogowatirwroclaw.pl/transport-niskopodwoziowy/transport-autobusow/, na stronie internetowej przedsiębiorstwa.

Pomimo iż w teorii możemy holować uszkodzony pojazd we własnym zakresie, przy pomocy drugiego kierowcy i jego samochodu, warto zlecić tę czynność profesjonalistom. Warto w tym miejscu wspomnieć także, że holowanie samochodu wyposażonego w automatyczną skrzynię biegów jest niezalecane, ponieważ może prowadzić do uszkodzenia przekładni. Co do zasady, ciągnięcie uszkodzonego auta na lince holowniczej może stanowić istotne zagrożenie w ruchu drogowym, szczególnie gdy pojazd będzie miał niesprawne hamulce, czy oświetlenie.

Wiele firm posiada bowiem specjalistyczne narzędzia do transportu dużych pojazdów, nie tylko autokarów, ale także samochodów ciężarowych, sprzętu rolniczego, czy maszyn budowlanych. Wówczas cały proces odbywa się przy pomocy specjalnych przyczep niskopodwoziowych, które szerzej opisane są na stronie: https://www.pomocdrogowatirwroclaw.pl/transport-niskopodwoziowy/, na której poznasz pełną ofertę firmy z Wrocławia.