Koszty ogrzewania naszych domostw potrafią przyprawić o zawroty głowy. Stale rosnące ceny mediów sprawiają, że coraz więcej osób poszukuje oszczędności w nowych formach ogrzewania. Jedną z propozycji może okazać się ogrzewanie za pośrednictwem pompy ciepła. Jak kształtują się koszty jej wykorzystywania w porównaniu do kotła gazowego czy węglowego?

Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła?

Czym jest pompa ciepła i którą warto wybrać?

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które pozwala na pozyskiwanie energii ze środowiska i jej przekazywanie do domowej instalacji ogrzewania czy podgrzewania wody. W ostatnich latach rynek pomp ciepła cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Wiele osób zastanawia się, którą pompę ciepła wybrać? Przede wszystkim warto postawić na sprawdzone rozwiązania, stosowane na polskim rynku. Dzięki temu unikniemy problemów z nadmierną awaryjnością czy niską sprawnością. Wybierając konkretne urządzenie, należy również zwrócić uwagę na klasę energetyczną, którą powinna być norma A++ lub najlepiej A+++.

Wiele cennych informacji można uzyskać bezpośrednio od firm, które specjalizują się w tej tematyce. Przykładem może być witryna https://sevro.pl/pompy-ciepla/, z której możesz dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych rozwiązań i korzyści, które płyną z inwestycji w pompę ciepła.

Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła w 2023 roku?

Przejdźmy do zagadnienia, które najbardziej interesuje każdego, kto myśli o montażu pompy ciepła. Jakie koszty generuje ogrzewanie domu przy pomocy pompy ciepła? Wiele zależy przede wszystkim od powierzchni naszego domostwa oraz rodzaju ogrzewania (np. grzejniki lub ogrzewanie podłogowe). Na podstawie stałej ceny energii elektrycznej możemy obliczyć prognozowany roczny koszt ogrzewania. W przypadku domów powstałych z wykorzystaniem najnowszej technologii o powierzchni około 120 m2 do nawet 200 m2 przeciętna cena, jaką należy ponieść za ciepło w domu, waha się w zakresie od 3 700 złotych do przeszło 4,5 tysiąca złotych.

Warto pamiętać także, że odnawialne źródła energii są obecnie promowane przez rząd, między innymi w formie specjalnych dotacji. W przypadku pompy ciepła warto wspomnieć o programie, który wspomaga transformację energetyczną w naszym kraju. Interesując się wsparciem finansowym, warto pomyśleć nad korzyściami, jakie niosą za sobą dotacje, takie jak program opisany w artykule: Program Czyste Powietrze 3.0 – co musisz wiedzieć, zanim złożysz wniosek?, a także skonsultować wszelkie pytania i wątpliwości z fachowcami.

Porównanie kosztów ogrzewania domu

Jaka jest różnica w kosztach ogrzewania pomiędzy pompą ciepła, kotłem gazowym oraz kotłem węglowym?

W poprzednim akapicie wspomnieliśmy o kosztach ogrzewania pompą ciepła na przykładzie nowoczesnego domu o powierzchni 120 m2 lub większej. Zestawmy więc podane wyżej kwoty z prognozowanymi kosztami, jakie generowałoby ogrzewanie budynku przy pomocy kotła gazowego lub węglowego.

Ogrzewanie domu pompą ciepła to koszt około 3 700 – 4 500 złotych. Dla porównania ogrzewanie podobnego budynku kotłem węglowym może pochłonąć niemal 9 tysięcy złotych, a korzystanie z ogrzewania energią elektryczną ponad 9 200 złotych. Nieco tańszą, choć wciąż znacznie mniej korzystną formą jest kocioł gazowy, który ogrzeje nasze domostwo w cenie niespełna 6 tysięcy złotych.

Znacznie większą różnicę możemy zanotować w przypadku domów zrealizowanych w starym budownictwie, które cechują się znacznie gorszą izolacją, a co za tym idzie, ich ogrzanie wymaga o wiele większej sprawności pieca. W przypadku takich budynków koszty ogrzewania tradycyjnymi kotłami czy energią elektryczną mogą znacząco wykraczać poza granicę 10 tysięcy złotych brutto. W takiej sytuacji instalacja pompy ciepła może okazać się sposobem na bardzo zauważalną oszczędność w naszym portfelu.