Samochód to zwykle jeden z najcenniejszych elementów naszego majątku. Jego sprzedaż powinna być więc przemyślanym posunięciem, które wymaga nie tylko dobrej znajomości rynku, ale także umiejętności negocjacyjnych i wiedzy na temat samego pojazdu. Należy pamiętać, że potencjalni kupcy będą zwracać uwagę na najmniejsze szczegóły, a ich uwagę może przyciągnąć zarówno dobrze przygotowane ogłoszenie, jak i sam stan techniczny samochodu. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na finalizację transakcji, warto poświęcić czas na dokładne przygotowanie się do tego procesu, tak aby uniknąć typowych błędów, które mogą nas sporo kosztować i znacząco wydłużyć cały proces sprzedaży.

10 błędów przy sprzedaży auta

1. Zbyt długie zwlekanie ze sprzedażą

Samochód, nawet nieużywany, generuje spore koszty: trzeba zadbać o jego przeglądy techniczne, opłacić OC, a niekiedy — wynająć garaż. Jeżeli nie możemy więc przez dłuższy czas znaleźć nabywcy dla naszego auta, powinniśmy zastanowić się nad oddaniem go do skupu. Firmy takie jak zasada24.pl, czyli Zasada Skup aut Poznań ul Sikorskiego 42/13, 61-537 Poznań, Tel: 608 559 292, oferują błyskawiczną finalizację sprzedaży. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy sporo zaoszczędzić.

2. Nieodpowiednie przygotowanie wozu do sprzedaży

Jak mówią specjaliści od marketingu — kupuje się oczami. Kierując się tą zasadą, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie wozu do prezentacji: umyć go, posprzątać wnętrze, nabłyszczyć karoserię. Oczywiście można zrezygnować z tych zabiegów, lecz może oznaczać to w praktyce znacznie dłuższe oczekiwanie na kupca oraz niższą cenę sprzedaży.

3. Błędny opis pojazdu i ukrywanie usterek

Oczywiście każdego kusi, by nieco podkolorować opis swego wozu. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nabywca będzie chciał obejrzeć i dokładnie sprawdzić auto przed zakupem. Jeżeli to, co zobaczy, będzie znacznie odbiegać od podanych przez nas danych, musimy liczyć się z utratą wiarygodności w jego oczach.

Warto też pamiętać, że przy sprzedaży auta obowiązuje rękojmia. Jeżeli stan pojazdu nie będzie zgodny z naszymi deklaracjami, jego nowy właściciel może skorzystać z wynikających z niej uprawnień — na przykład odstąpić od umowy, zażądać obniżenia ceny lub usunięcia wady.Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę sprzedaży samochodu?

4. Brak odpowiednich dokumentów

Aby zawrzeć umowę kupna-sprzedaży samochodu, powinniśmy zawczasu przygotować komplet dokumentów, niezbędnych do jej podpisania. Ich brak może odsunąć sprzedaż w czasie i doprowadzić do sytuacji, w której potencjalny nabywca się rozmyśli.

5. Błędne określenie ceny

Oczywiście dla nas wóz może być niesłychanie wartościowy (choćby ze względów sentymentalnych), jednak podyktowanie zbyt wysokiej ceny może odstraszyć potencjalnych nabywców.

6. Podpisywanie podejrzanie wyglądających umów

Jeżeli nabywca podsuwa nam umowę, w której nie wpisano jego danych — miejmy się na baczności. Może okazać się, że zawodowo zajmuje się on handlem autami, jednak — chcąc uniknąć płacenia podatków — nie zarejestrował firmy. Sprzedaż wozu takiej osobie nie jest dobrym pomysłem, a negatywne konsekwencje przeprowadzenia tego typu transakcji mogą ujawnić się nawet po kilku latach.

7. Błędy w umowie

Zdarza się, że w zawartej już umowie znajdują się błędy. Mogą one dotyczyć na przykład danych wozu, ceny czy określenia stron transakcji. W każdej z wymienionych sytuacji warto jak najszybciej skorygować nieprawidłowe zapisy.Jakie są najczęstsze błędy w umowach kupna-sprzedaży samochodów?

8. Niedopełnienie obowiązku zgłoszenia sprzedaży samochodu w wydziale komunikacji

Kara za ten błąd może wynosić nawet 1000 zł. Na zgłoszenie mamy 30 dni od podpisania umowy.

9. Niezgłoszenie sprzedaży ubezpieczycielowi

Na zgłoszenie sprzedaży do towarzystwa ubezpieczeniowego mamy 14 dni. Niedopełnienie tego obowiązku może skończyć się automatycznym odnowieniem polisy OC po upływie terminu jej ważności.

10. Niezgłoszenie sprzedaży w US

Co do zasady sprzedający nie ma obowiązku zgłaszania sprzedaży pojazdu do Urzędu Skarbowego. Jest jednak jeden wyjątek — dotyczy on sytuacji, gdy sprzedawany pojazd nabyliśmy w ciągu ostatnich 6 miesięcy przed jego sprzedażą.