Piaszczyste plaże, gwarne miasta, górskie szczyty – to tylko niektóre spośród atrakcji, jakie czekają na turystów w Maroku. Czego koniecznie trzeba spróbować i jakie miejsca warto zobaczyć podczas wycieczki do tego niezwykłego kraju?

Surfing i inne atrakcje Maroka

Surfing w Maroku – o czym warto wiedzieć?

Wybrzeże Maroka uznawane jest przez znawców tematu za jedno z najlepszych na świecie miejsc do uprawiania surfingu. Jak można przeczytać w artykule „Gdzie surfować w Maroku?„, związane jest to przede wszystkim z ogromnym wyborem spotów, oferujących zróżnicowane warunki. Dzięki temu każdy miłośnik tego sportu może znaleźć tu miejsce, odpowiadające jego poziomowi umiejętności. Piaszczyste plaże, spotykane na całej praktycznie długości linii brzegowej, gwarantują przy tym bezpieczeństwo nawet całkowitym nowicjuszom. Co ważne, surfować można tu praktycznie przez cały rok.

Które spośród marokańskich miast warto zobaczyć?

Oczywiście wyjazdy surfingowe do Maroko i Portugalii to tylko jedna z możliwości spędzenia urlopu w tych krajach. Inną jest poznawanie lokalnej kultury. Okazją do tego może być wizyta w miastach. W przypadku Maroka wybór pada zwykle na Agadir. Wynika to zarówno z położenia tego ośrodka na samym wybrzeżu Maroka, jak i z możliwości odwiedzenia znajdującego się w nim tradycyjnego targowiska. Inną atrakcją Agadiru jest twierdza, uznawana za wzorcowy przykład średniowiecznej arabskiej budowli obronnej. Osoby, które zdecydują się na wycieczkę w głąb lądu, mogą natomiast zwiedzić pełen zabytków Marrakesz lub Ajt Bin Haddu – miejscowość, której scenerię wykorzystano m.in. w filmie „Gladiator” i serialu „Gra o Tron”.

Co zobaczyć w Maroku?

Gdzie w Maroku znajdziemy najpiękniejsze górskie krajobrazy?

Dużą część powierzchni Maroka zajmują majestatyczne łańcuchy górskie – Atlas i Rif. W pierwszym z nich, w miejscowości Oukaimeden, znajduje się znany ośrodek sportów zimowych. Jest to jedyne chyba miejsce na świecie, w którym podczas jazdy po ośnieżonych zboczach można podziwiać pustynię. Niesamowite wrażenia zapewni nam też wycieczka nad położony w masywie Antyatlasu sztuczny zbiornik Youssef Ibn Tachfine lub do zlokalizowanej w pobliżu Agadiru doliny Paradise Valley.

Jakie atrakcje przyrodnicze warto zobaczyć podczas wizyty w Maroku?

Maroko to również kraj o ciekawej przyrodzie. Można podziwiać ją na przykład podczas wizyty w Parku Narodowym Souss-Massa, położonym u ujścia rzeki Souss do Atlantyku. Rezerwat ten powstał, by chronić lokalną populację ibisów. Oczywiście nie są one jedynymi zwierzętami, jakie można w nim zobaczyć – oprócz nich występują tu m.in. kaczki jarzębiate i rzadkie gatunki gazel. Po terenie rezerwatu wolno poruszać się wyznaczonymi szlakami trekkingowymi. Przyrodę nieożywioną można natomiast podziwiać podczas marokańskiej wycieczki do Wąwozu Dades. Inna nazwa tego miejsca to Dolina Róż, kwiaty te uprawiane są bowiem na masową skalę w jego okolicy. Ich zapach, unoszący się w powietrzu, umili nam zapewne wizytę. Powodem, dla którego warto się tu wybrać, są jednak przede wszystkim niesamowite formacje skalne.