Podczas przemierzania kolejnych kilometrów tras zdarza się, że napotykają nas sytuacje losowe, które powodują, że nasz pojazd nie jest w stanie poruszać się o własnych siłach. Mowa tu zarówno o kolizjach drogowych, jak i awariach, które mogą dotknąć nasz samochód. Wówczas konieczne może być wezwanie lawety. W jakich sytuacjach należy wezwać pomoc drogową? Odpowiadamy!

Kto powinien wezwać pomoc drogową?

Jakie awarie dotykają nasze samochody?

Pomijając kwestie związane z kolizjami drogowymi, najczęstszym powodem wezwania lawety są awarie samochodów. Niestety, gdy podczas jazdy dojdzie do takiej sytuacji, najczęściej towarzyszy nam spory stres, ponieważ nie wiemy, co się stało i jak powinniśmy się zachować. W jakich przypadkach najczęściej wzywa się pomoc drogową? Są to takie awarie, jak między innymi:

  • przebicie opony,
  • przegrzanie silnika,
  • awaria jednostki napędowej,
  • problemy z układem hamulcowym,
  • nieprawidłowa praca skrzyni biegów,
  • nagły ubytek oleju,
  • brak paliwa.

Powyższa lista zawiera kilka spośród często zgłaszanych usterek. Jednocześnie każdy z wymienionych problemów jest trudny, o ile nie niemożliwy do usunięcia na drodze, bez odpowiedniego sprzętu, wiedzy oraz doświadczenia.

Kiedy koniecznie trzeba wezwać pomoc drogową?

Niektóre awarie nie wymagają wzywania pomocy drogowej. Czasami możemy bowiem wymienić koło na drodze albo holować uszkodzony samochód z pomocą innego pojazdu – na lince holowniczej. W niektórych sytuacjach może zaistnieć jednak konieczność korzystania z pomocy drogowej. Jakie awarie wymagają transportu lawetą? To chociażby wszelkie problemy związane z układem hamulcowym, czy oświetleniem. Taki stan rzeczy może prowadzić do zagrożenia na drodze, zarówno dla kierowców znajdujących się w holowanym oraz holującym pojeździe, jak i dla osób, znajdujących się w otoczeniu. Warto pamiętać, że podczas holowania samochód musi mieć włączony zapłon.

Tylko w ten sposób unikniemy blokady kierownicy, przez którą nie będzie możliwości skręcania, a co za tym idzie, pojazd holowany będzie cały czas podążać w jednym kierunku. Może to powodować ogromne zagrożenie! W przypadku osób, które nigdy dotąd nie miały kontaktu z jazdą na lince holowniczej, zdecydowanie zaleca się korzystanie z usług pomocy drogowa, takich jak Pomoc drogowa Żmigród Jarex 24h, które załatwią temat szybko i bezpiecznie.

Kiedy wzywać pomoc drogową?

Jak wezwać pomoc drogową?

Jeżeli znajdujemy się w sytuacji, gdy nasz samochód odmówił posłuszeństwa i nie jest w stanie o własnych siłach dotrzeć do punktu docelowego lub przynajmniej do warsztatu, należy skorzystać z usług pomocy drogowej. Kierowcy, którzy posiadają wykupione ubezpieczenie Assistance, mogą skorzystać z holowania w ramach zakupionego pakietu. W takiej sytuacji należy skontaktować się z infolinią firmy ubezpieczeniowej, podać dane pojazdu i lokalizację, w której się zatrzymaliśmy. Pomoc drogowa odholuje pojazd, a koszt transportu pokryje ubezpieczyciel.

Inaczej sytuacja kształtuje się, gdy nie posiadamy dodatkowego pakietu ubezpieczeniowego. W takim przypadku musimy samodzielnie wybrać firmę, która zajmie się transportem naszego pojazdu. Najłatwiej odnaleźć pomoc drogową w internecie, wyszukując odpowiednią frazę. Po kontakcie telefonicznym kierowca zabierze nasz pojazd pod adres zamieszkania lub bezpośrednio do warsztatu, jednak koszt operacji będzie trzeba pokryć z własnej kieszeni.